10 ЗАПОВІДЕЙ ДЛЯ БАТЬКІВ

1. Не чекай, що твоє дитя буде таким, як ти або таким, як ти хочеш. Допоможи йому стати не тобою, а собою.

2. Не вимагай від дитини плати за все, що ти для нього зробив. Ти дав йому життя, як він може віддячити тобі? Він дасть життя іншому, той - третьому, і це необоротний закон вдячності.

3. Не зганяй на дитяті свої образи, щоб в старості не їсти гіркий хліб. Бо що посієш, те й пожнеш.

4. Не відносься до його проблем звисока. Життя дане кожному під силу і, будь упевнений, йому воно важке не менше, ніж тобі, а може бути і більше, оскільки у нього немає досвіду.

5. Не принижуй!

6. Не забувай, що найважливіші зустрічі людини - це його зустрічі з дітьми. Звертай більше уваги на них - ми ніколи не можемо знати, кого ми зустрічаємо в дитині.

7. Не муч себе, якщо не можеш зробити щось для свого дитяти. Муч, якщо можеш - але не робиш. Пам'ятай, для дитини зроблено недостатньо, якщо не зроблено все.

8. Дитя - це не тиран, який заволодіває всім твоїм життям, не лише плід плоті та крові. Це та дорогоцінна чаша, яку Життя дало тобі на зберігання і розвиток в нім творчого вогню. Це розкріпачена любов матері і батька, в яких зростатиме не "наш", "свій" малюк, але душа, дана на зберігання.

9. Умій любити чужу дитину. Ніколи не роби чужому малюку те, чого не хотів би, щоб робили твоєму.

10. Люби свою дитину будь-якою – неталановиту, неуспішну, дорослою. Спілкуючись з нею - радій, бо дитя - це свято, яке поки що з тобою.

Права та обов'язки

Зміст роботи школи з батьками учнів повинен ґрунтуватися на їх правах і обов'язках, визначених Законом України «Про загальну середню освіту»:
                 1. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право:
— вибирати навчальні заклади та форми навчання для неповнолітніх дітей;
— приймати рішення щодо участі дитини в інноваційній діяльності загальноосвітнього навчального закладу;
— обирати і бути обраними до органів управління освітою з питань навчання і виховання дітей;
— звертатися до відповідних органів управління освітою з питань навчання і виховання дітей;
— захищати законні інтереси дітей.
                2. Батьки або особи, які їх замінюють, зобов'язані:
— забезпечувати умови для здобуття дитиною повної загальної середньої освіти за будь-якою формою навчання;
— постійно дбати про фізичне здоров'я, психічний стан дітей, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей;
— поважати гідність дитини, виховувати працелюбність, почуття доброти, милосердя, шанобливе ставлення до сім'ї, старших за віком, державної і рідної мови, до народних традицій і звичаїв;
— виховувати повагу до національних, історичних, культурних цінностей українського народу, дбайливе ставлення до історико-культурного надбання та навколишнього природного середовища, любов до України.

ДАЙТЕ ШАНС ДИТИНІ

Ми починаємо оцінювати всі труднощі, пов'язані з вихованням дітей, лише тоді, коли самі стаємо батьками. Догляд за немовлям займає багато часу, але ще більшої уваги до себе вимагає підліток.

Ви із здивуванням дивитесь на свого сина-тінейджера і не розумієте, коли ж він встиг вирости. Все частіше між вами виникають конфлікти, ситуації, які не вирішуються так швидко, як це було раніше. Настав час вашому дитяті «вийти в світ». І скоро ви почуєте перше «А можна мені з друзями піти на дискотеку або в кафе?».
            Одні батьки не бачать в цьому питанні жодної проблеми. Вони пам'ятають себе в цьому віці, тому з легкістю йдуть назустріч своїм дітям. Інші ж категорично відмовляють своїм чадам в праві проводити вільний час зі своїми однолітками. Якщо ви належите до цієї категорії батьків, то будьте готові все життя або шукати няню або бути нею для своєї дитини.
           Виховання дітей в тепличних умовах, які ви нав'язуєте, не принесе нічого хорошого нікому з вас. Надалі, будучи вже дорослим, навряд чи ваш син зможе побороти в собі страх для того, щоб підійти до вподобаної дівчини. Такі діти часто залишаються не одруженими, у них немає своєї сім'ї. Не виключені проблеми на роботі із-за невміння поводитися в суспільстві. Тому що саме поза домом підліток вчиться спілкуванню з протилежною статтю, набуває життєво необхідних умінь в реальних, а не змодельованих ситуаціях. Хлопець вчитися бути чоловіком, а дівчина – леді.

Погодьтесь, що ви не зможете контролювати дитину все його життя, тому що це його життя, а не ваше! Залишаючи дитину вдома, ви не даєте йому жодного шансу оцінити себе, підняти свою самооцінку у власних очах і очах людей, що оточують його. Більш того, ви показуєте, що не довіряєте йому. Звичайно, контроль в розумних межах, має бути присутнім. Встановіть час, до якого дитина має бути вдома, дочекайтеся його, щоб оцінити той стан, в якому він знаходитися. Діти – це квіти, і потрібно бути дуже умілим садівником, щоб не перетворити безневинну троянду на колючу шипшину.